2_1472044814.jpg

Saç ekimi, genellikle erkeklere uygulanan, küçük çaplı bir doku nakli ameliyatıdır.Ameliyat denilince biraz ürkütücü gelebilir fakat ağrısız, acısız ,uygulama sonrası normal yaşama hızlıca dönülebilen, oldukça konforlu bir uygulamadır.

Günümüzde en çok tercih edilen FUE tekniğiyle saç ekiminden bahsedersek ,bu yöntem 0.6-0.7 mm çaplı keskin uçlarla ,kişilerin iki kulağının arasındaki dökülmeye dirençli yani ömür boyu dökülmeyen alandan ,köklerin etrafındaki dokuyla beraber çıkarılarak, canlılığını kaybetmeden, boş olan alana ekilerek nakledilmesinden ibarettir.

Burada belirttiğim bazı can alıcı hususları izah etmek isterim;

Dikkat ederseniz uçların boyutundan bahsediyoruz bu; alınan yerde iz kalmamasını ,daha çok kök alınabilmesini ,dokunun daha ince ve zarif olmasını ,ekildiği yerde pot(kabarıklık) yapmamasını  ve daha sık ekilebilmesini sağlar.

Yine iki kulağın arası dediğimizde, hasta genç ve tam dökülme oluşmamışsa yani lokal bir ekim yapmayı planlıyorsanız, arkadan alacağınız yerin sınırı  önem arz eder yani dökülmeye dirençli alanı belirlemeli ve sınırını kalemle çizerek işe başlamalısınız.

Etrafındaki dokuyla beraber dedik bunu da izah edelim, kökleri yerinden çıkardınız eğer bunları toplayan kişi çok sert hareketler yaparsa veya eken kişiler pensetle çok sıkarsa doku zedelenir, saç yaşayamaz, çünkü saç etrafındaki bu incecik narin dokudan beslenmektedir.

Canlılığın sağlanması, alınan köklerin uygun sıvıda ,uygun ısıda,uygun sürede bekletilmesi demektir.

FUE  bugün artık PRP dediğimiz büyüme faktörleriyle desteklenerek uyguladığımız bir metot büyüme faktörleri zaten bizim kanımızda var ve bunları alıp yoğunlaştırıp saçımızla karıştırıp nakli böyle yapıyoruz daha çok tutma,daha çabuk uzama ,kalın saç çıkışı sağlıyor.

Prp nin nasıl hazırlandığı ,hangi tüpe kanın alındığı, santrifüj tekniği ve hangi sürede uygulandığı,saç ekiminin hangi aşamasında, cildin ne kadar altına enjekte edildiği önemli yoksa etkinliği olmayan bir işlem yapılmış oluyor.

Saç ekimi kanser, ileri diyabet ,aids gibi çok önemli hastalıklarda yapılmıyor.Kalp ,tansiyon ,kolesterol yüksekliği  epilepsi gibi hastalıklar işleme engel değil ,gebelere kural olarak uygulanamıyor.Ayrıca saçlı deride bir hastalık varsa bunların bazıları  uygulamaya engel olabilir.Bazı test ve tedaviler gerekebilir.

Kişiler 2 gün sonra şapka takabilirler ,işe, seyahate gidebilirler,12 gün içinde ekim alanı ve alınan bölge tamamen iyileşmiş olur.

Powered by Bilgeweb